TARİHÇE

1928 - 2017

Ena Teksil’in kuruluş öyküsü ; 1928 yılında Uşak-Karahallı ilçesinde ikinci kuşak Hacı İrfan Acar tarafından iplik ve Amerikan bezi ticareti ile başladı. Yönetim Kurulu Başkanımız üçüncü kuşak Nuri Acar’ın geliştirerek, ticaretlerini yöreselden Türkiye geneline taşıması ile faaliyetini sürdürdüğü firmamız, uzun, gelişim ve değişim dolu bir sürece başlamıştır.

80 li yıllarda Bursa ile ilişkilerin yoğunluğu ve artan talep gereği Nuri Acar ve ortağı Bursa’yı merkez olarak seçerek; üreterek katma değer yaratmak, kurumsallaşarak daha iyi hizmet vermek amacı çalışmalarına devam etmiştir ; 1995 yılında iplik fabrikasını kurmuş olup , 1997 yılında dördüncü kuşağın göreve gelmesi ile gelişim ivme kazanmıştır. 2002 yılında iplik bobin boya tesisi kurularak 2003 yılında kapasitesi artırılmış aynı yıl dokuma yatırımı yapılarak tekstil sektöründe entegre tesis olmanın temelleri atılmıştır.

ÜRETİMDE MARKA E.N.A. TEXTILE

2017 yılına gelindiğinde ; 11.000 m² alanda 450 TON üretim kapasitesi ile İplik Tesisi , 6.000 m² alanda 270 TON üretim kapasitesi ile İplik Bobin Boyama Tesisi ve 8.000 m² alanda 1.200.000 mt üretim kapasitesi ile Dokuma Tesisi ile toplam da 25.000 m2 alanda hem iç piyasada, Pazarlama firmaları ACAR , M.A.C.  ve 2015 yılında kurulan Konfeksiyon firması MİYA  ile Bayan Giyim sektöründeki uluslararası markalara kumaş ve hazır giyim ürünlerinin ihracatına her gün büyüme ivmesini yükselterek sürdürmektedir.

E.N.A.
E.N.A. TEXTILE
Rakamlarla Biz
5 SEKTÖR / 8 TESİS / 700 ÇALIŞAN / 90 MİLYON $ CİRO
Image module
PAZAR İÇERİSİNDEKİ YETKİNLİKLERİMİZ

2003 yılında dokuma fabrikamızın kurulması ile İhracat çalışmalarına başlayan firmamız %60 direk %40 dolaylı olarak ürünlerinin tamamını uluslararası sektörün lideri konumundaki Indıtex (Zara,Bershka) , H&M , Mango gibi markalara satmaktadır. Ayrıca çalıştığı markaların gelecek çevre ve insan sağlığı hedefleri çerçevesinde pilot imalatçı statüsünde sektörümüzdeki yetkinliklerimizi 2014 yılından günümüze devamlı arttırmaktayız.  Ürettiği ürünlerde insan sağlığına dikkat eden projelere dahil olduğu için markalar tarafında 2014 yılından itibaren YEŞİL firma vizyonunu sürdürmektedir.

HEDEFLERİMİZ
  • Hizmet ettiği sektörde katma değerli ürünler üretmek
  • Teknik Tekstil – Akıllı Giysiler üretmek
  • Zero Discharge – Detox Projesi